Mükemmel fotoselli kapı

16-05-2012

Fotoselli kapıyı mükemmel yapan unsurlar nelerdir? Fotoselli kapı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Fiyat-kalite orantısı hesaplama tablosu.


Redüktörlü motor – otomatik kapı mekanizmasının kalbidir.

 

Otomatik kapı motorların en ünlü üreticisi Almanya’da bulunan Dunkermotoren fabrikasıdır. Bu noktada daha ekonomik ve daha farklı bir motor üretme fikri - yeniden tekerleği icat etmek gibi bir şey. Dünyanın tüm birinci sınıf otomatik kapı markaları bu fabrikada imal edilen motorları kullanır. Bu motorların açılma hızı kolay ayarlanabilir ve 20-180 cm/s arasında değişir.

 

Gövde profili

 

Gövde profili kalınlığı yeterli düzeyde olmalıdır. En az 4-5 mm. Çünkü çalışma performansı ve duvara sabitleme sistemi için önemlidir. Gövde kapağı da yeterli düzeyde kalınlığa sahip olmalıdır. En az 2 mm. Çünkü bakım yapılırken en çok bu kapak çıkartılır ve eğer yeteri kadar kalın değilse, gövde kapakları çöpe dönüşebilir.

 

Tekerlek grubu

 

Kapı kanatlarının monte edildiği hareketli tekerlek grupları elemanları, galvanize çelik saçtan üretilmelidir. Tekerlek gruplarının yüzeyi ise polisajlı olmalıdır. Hareketli tekerlek grubu alüminyum kanallar üzerinde değil, gövde profili içine açılmış kanallarda bulunan plastik raylar üzerinde hareket etmelidir. Böylelikle kanatlar hem kolay ve rijidsiz hareket eder, hem kanatlar hareket ederken gereksiz gürültü çıkarmaz, hem de raylara yapışan tozları hareket ederken temizler.

 

Elektronik ünite

 

Elektronik ünite aşağıdaki fonksiyonları yerine getirmelidir:

 

1-) Kapı montajı sırasında kapının kendi kendini denetlemesi ve öğrenmesi

2-) Kapı kanatları kapanırken 150 Newton’luk statik bir engele takılırsa, kapı açılmalıdır.

3-) Çalışma modları kumanda paneli ile gerçekleştirilebilmeli (manüel, otomatik, tek yön, kısmi açılma, kilitle)

4-) Kapı çalışma prensibi değiştirilebilmeli

5-) Kapı açılma/kapanma/duraklama hızı ayarlanabilmeli

6-) Hata denetimi (hata numaralandırma sistemi) ve kapının açılıp-kapanma sayısı öğrenilebilmeli.

 

Bunun dışında, kapının elektronik ünitesi zor elektrik besleme koşullarına ayak uydurabilmeli. Bunun sebebi kapının monte edileceği alanın elektrik tesisatlarının her zaman uygun olmayabileceğidir. Elektronik ünite hafıza sistemi sayesinde, güç kesildiğinde bile tüm eski parametreleri veya tercihe bağlı olarak fabrika ayarları parametrelerini muhafaza edebilmeli.

 

Elektronik ünite ayarlarının programlama paneli aracılığıyla 3cü taraflarca kullanımını engellemek için şifreleme sistemi olmalıdır. Ünite klemense girişlerinde emniyet fotoseli haricinde, acil durum girişleri de mutlaka olmalıdır. Bu olanak ek güvenlik tedbirlerini öngören aksesuarları kullanmanıza imkan tanıyacak. Birinci sınıf otomatik kapıların elektronik üniteleri aynı zamanda ethernet kablo bağlantısı veya diğer bağlantı protokolleriyle bilgisayara bağlanabilir.

 

Hareket sensörleri

 

Avrupa menşeli hareket sensörleri mikrodalga ile çalışır.  Ancak mikrodalga sensörler sadece hareketi algılar. Öbür yandan Japonya menşeli radarlar – kızılötesi sistemle çalışır. Bu sistemlerin en büyük avantajı hem hareketi algılayabilmeleri hem de hareketsiz cismi algılayabilmelidir. Hareketsiz cismi algılama radarlarına aynı zamanda varlık sensörleri de denir. Böylelikle kapı kenarlarına ayrıca emniyet fotoselleri yerleştirmenize gerek yoktur. Ek maliyet ve ek işçiliğin önüne geçer.

 

Kanat profilleri

 

Kapının kanat profilleri özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

 

1-) Kapı kanatlarının kapanma yüzeylerinde mutlaka “öpüşme fitilleri” dediğimiz fitil sistemi olmalıdır. Bu şekilde kapı kanat profillerinin zarar görmesini engeller ve ısıyalıtımını olumlu etkiler. Ayrıca estetik açıdan güzel durur.

2-) Kapı kanatlarının iç (duvara yönündeki) kısmına da mutlaka fitil yerleştirilmeli. Binaya toz girmesini önler ve ısıyalıtımına katkı sağlar.

3-) Kapı kanadının üst kısmı da kapalı olmalıdır. Bunun en büyük sebebi, eğer çok soğuk havalarda üstü açık kalırsa, kapı elektroniği bundan zarar görebilir ve kullanım dışı kalabilir.

4-) Kapı kanatlarının alt kısmı genellikle fırçalı olur. Hemen hemen tüm kapı kanatları bu şekilde üretilir. Belirli oranda hava sızdırmazlık sağlar ve çok rastladığımız bozuk veya düzgün olmayan zeminler için mükemmel çözümdür.

 

Bu arada, montaj kolaylığı için kapı kanatlarının çıtasız olması ve silikon gerektirmeyen profil sistemi en iyi çözümdür. RSA’nın yeni profil sistemleri tüm bu özelliklere sahiptir.

 

Elektromekanik kilitler

 

Yana kayar fotoselli kapıların elektromekanik kilitleme sistemi 3 ana modifikasyonda olur

 

1-) Kanat kilitleme: iki kanadı birbirine kilitler

2-) Hareket kilitlemesi: tek kanadı kilitler

3-) Motordan kilitleme: Direkt olarak motoru kilitler

 

En iyi çözüm motordan kilitleme sistemidir. Çünkü hem montajı kolaydır, hem de maliyet olarak diğerlerine göre daha uygundur.

 

 

Satış sonrası hizmetler

 

Avrupa’da bir kapı takıldığında, satış sonrası hizmet sözleşmesi de imzalanır. Ama Türkiye’de bu son kullanıcının tercihine bağlıdır. Bazı otomatik kapı firmaları direkt ithalatçı veya ana distribütör olmadıklarından dolayı, kapı montajı sonrası yedek parça bulundurma garantisini verememektedir. Bu nedenle, son kullanıcı kapıyı almadan önce mutlaka kapı modeline bakarak o modele ait servis garantisi ve kapıyı ithal eden firmanın adresini ve deposunun olmadığını ve stok tutup tutmadığını mutlaka öğrenmelidir.

 

Çünkü otomatik kapılar da otomobil gibidirler. Kullanım yoğunluğuna göre performans gösterir ve mutlaka bakım gerektirir. Bakımlar genellikle son kullanıcının tercihine bağlı olarak tek seferlik bakım ve dönemlik bakım olarak ayrılır.

 

 

Fiyat-kalite orantısı hakkında

 

Fiyat-kalite orantısını hesaplamanızı kolaylaştırmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz:

 

(Eğer düşündüğünüz kapıda belirtilen özellikler varsa karşısına “1”  yazın, eğer o özellikler yok ise karşısına “0” yazın. Tablo sonunda toplam rakamı “Kalite” değeri olarak değerlendirin ve bu değeri düşündüğünüz kapıların fiyatarıyla kıyaslayın ve kararınızı verin)

 

1

Açılma hızı  150 cm/s 

 

2

Almanya menşeli redüktörlü motor (Dunkermotoren ) 

 

3

Çelikten üretilen hareketli tekerlek grubu

 

4

Plastik (polyamitli) ray sistemi

 

5

Gövde profili kalınlığı > 4 mm 

 

6

Elektronik ünite:

 

 

6.1 Hız ayarı

 

 

6.2 Yavaşlama ayarı

 

 

6.3 Yavaşlama noktasının ayarlaması

 

 

6.5 Hata denetimi (hata numarası özelliği)

 

 

6.6 Açılma-kapanma sayısının öğrenilebilmesi

 

 

6.7 Klemensede ek aksesuarlar için ayrılan girişler

 

 

6.8 Bilgisayardan programlanabilmesi (Bilgisayar yazılımı)

 

7

Japonya menşeli radar ve varlık sensörleri

 

8

Kanatlar:

 

 

8.1 Öpüşme fitilleri

 

 

8.2 Yan fitiller

 

 

8.3 Üst fitiller

 

 

8.4 Alt fırçalar

 

 

8.5 Kanatların mekanizmaya kolay bağlanabilmesi

 

9

Direkt motordan kilitleme sistemi  

 

10

Üretici firmanın Türkiye'de ana distribötürünün bulunması

 

11

Ürün yedek parçalarının Türkiye'de sürekli stok tutulması

 

12

En az 2.000.000 kez açılma-kapanma garantisi ve sertifikası

 

 

Bu tablo sadece yana kayar fotoselli kapılar için geçerlidir.

 

 

Benzer makaleler:

 

Fotoselli kapı nasıl çalışır?

Fotoselli kapı fiyatı

Fotoselli kapı radarı

Seksiyonel kapı nedir?