DOĞRU TERCİH

30-01-2014


Günümüz koşullarında insanlar sadece var olan sistemlere göre kişisel ve kurumsal olarak yenileme yapmaktadır. Kapı sektörü de bu alanda değişiklik göstermektedir. Özellikle güvenlik, kullanışlılık, estetiklik ve rahatlık açısından değerlendirilen ve çeşitli kriterlere göre tercih edilen sistemlerdir.


Otomatik kapı sektörü de kapı sektörünün bir alt kolu olmakla beraber kullanıcı açısından yaşam koşullarını iyileştirmektedir. Günlük hayatta birçok sorunu çözdüğü gibi son zamanlarda güvenlik hususunda muadil ürünleri pazardan çıkarmaktadır. Rekabetin hat safhada olduğu şu günlerde otomatik kapıların hayatımızın hemen hemen her yerde olduğunu farketmekteyiz. Kullanım alanları genelde; bina giriş çıkışları, otoparklar, yemekhaneler, yol bakım ve onarımda, araç ve insan yönlendirmede, organizasyonlar, bar cafe ve restaurantlarda, havuzlarda, araç park alanlarında, konser alanları, bakım ve tamirhanelerde, depolarda, gemilerde, metro istasyonlarında, terminallerde, garlarda, havaalanları, alış veriş merkezleri, oteller, mağazalar, kütüphaneler, sinemalar, gişeler, açılış ve törenlerde kullanılmakta olup yaşamı kolaylaştırmaktadır.


Otomatik kapı sistemleri kişi ve kurumlara güven sağlamaktadır. Teknolojinin ilerlediği günümüz koşullarında karşılaşılacak tehlikeleri minimuma indiren bu sistemler; kullanım yerinde birçok avantaj sağlamaktadır. Örneğin; hastanelerde kullanılan otomatik kapı sitemlerinde ameliyathanelere girerken hijyen olarak kapı ve aksesuarlarıyla temas olmadan ve dış ortam ile iç ortam arasındaki hava yada zararlı mikroorganizmaların geçişini engelleyen bu sistemler insan sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Nitekim kapılar için yapılan her türlü temizlik işlemleri ya da alınan önlemler sağlık açısından olumlu olmamaktadır. Ayrıca galerilerde kullanılan ve kullanım yerinde oldukça avantaj sağlayan otomatik kapı sistemleri büyük araç girişlerinde daha çok açılabilme gibi ya da yangın ya da acil çıkış gerektiren durumlarda  kapıların darlığı gibi olumsuzları ortadan kaldırmaktadır.


İşte hayatımızın her yerinde olan otomatik kapı sistemlerinin doğru adresini belirlemek için; satın alınımından sonraki işlemlerden örneğin; teknik servis, bakım ve onarım gibi birçok konuyu bir arada barındıran firmaları tercih etmeyi gerektirmektedir. Bu konuda bir firmadan kapının alımından satışına ve satış sonrası hizmetlerine kadar her türlü faydanın sağlanması kullanıcıyı olumlu etkilerken, maliyet açısından farklı firmalardan ayrı ayrı fiyatlarla ürünlerin alınması büyük külfete sebebiyet vermektedir.


 

Güldehen SIĞIRCI

İŞ GELİŞTİRME UZMANI